Najdroższy diament świata Koh-i-Noor

Diamenty są najtwardszą substancją w świecie natury. Nie można również im odebrać ceny ani tego, że są jedyni z najlepszych przyjaciół kobiety. Ten diament jednak jest niezwykły pod każdym kątem.
Nie dość, że jest to najdroższy diament świata , to jeszcze największy i owiany największymi legendami.

Koh-i-noor

Koh-i-noor znaczy “Góra światła”. Jest to największy znany diament na świecie. Waży 105 karatów czyli 21,6 grama. Pochodzi z Indii, a obecnie zdobi krzyż w koronie królewskiej należącej do Elżbiety, Królowej – Matki, czyli matki obecnie panującej monarchini Wielkiej Brytanii Elżbiety II.
Jego cena zaś jest… Niemierzalna. Ocenia się go bowiem jak bezcenny.

Historia diamentu

Biorąc pod uwagę jego walory, stosunkowo niewiele wiadomo o jego pochodzeniu. Nie ma informacji o tym gdzie dokładnie został znaleziony ani jakie były jego początkowe losy. Jego historia jest bardzo powiązana z dziejami Indii.
Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z kronik radży Malwy z 1304, jakoby Koh-i-Noor miał należeć do niego.
Przez następne 200 lat nic nie wiadomo. W 1526 znajduje się w skarbcu Babura, założyciela państwa i dynastii Wielkich Mogołów na północy Indii.
W 1739 brylant znajduje się w Delhi podbitym przez szacha Nadira. W 1747 szach zostaje zamordowany. Jego syn nie chce oddać brylantu Afgańczykom. Również ponosi śmierć.
W 1813 diament spoczywa w skarbcu władcy Lahaur. Znajduje się tam do 1850, kiedy to po powstaniu sipajów wszystkie klejnoty koronne trafiają do Kompanii Wschodnioindyjskiej. Kompania składa brylant jako podarunek dla królowej Wiktorii z okazji 250 rocznicy utworzenia ich organizacji.
Do 1911 roku “Góra Światła” znajduje się w skarbcu. Dopiero w 1911 roku zostaje umieszczony w koronie królowej Marii, babki królowej Elżbiety II. W 1937 diament zostaje przeniesiony do korony Królowej Matki, Elżbiety I. Znajduje się w niej do dziś.

W tym czasie diament znacznie stracił na masie przez szlifowanie. Wiadomo, że w 1852 roku miał masę 181,1 karata. Został jednak oszlifowany na płaski brylant.

Legenda

W Indiach krąży legenda jakoby diament został odnaleziony na czole chłopca porzuconego nad brzegiem rzeki Jamuny. Noworodka zaniesiono na dwór królewski, gdzie okazało się że to Karna, syn Boga Słońca. Kamień o wadze 600 karatów został później umieszczony jako trzecie oko boga.

 

Author: pokrowce-milex.pl