Szafszawan to jedno z najbardziej charakterystycznych miasta marokańskich znajdujących się na północy kraju. Wielkie zainteresowanie turystów zawdzięcza przede wszystkim architekturze, a w zasadzie jej barwom. Całe miasto jest bowiem nasycone błękitem w postaci domostw pomalowanych na ten właśnie kolor. Wielu historyków uważa, że za taki stan rzeczy odpowiadają uchodźcy żydowscy, którzy niegdyś zamieszkiwali te tereny. Nie sposób jednak rozwikłać tej zagadki i dowieść, że to jedyny powód takiego ubarwienia miasta. Niezaprzeczalnym pozostaje jednak fakt, że miasto jest turystyczną destynacją niemal wszystkich podróżujących do Maroka i zdecydowanie jest istnym rajem dla fotografów.
Niebieski skarb Maroka
Wielu ludzi uważa, że błękit miasta, zwłaszcza w starej części, miał działać kojąco i chłodząco w najgorętszych okresach lata. Faktem jest, że kolor faktycznie wprowadza w miejsce odrobinę chłodu, co mogło mieć dla mieszkańców nie lada znaczenie. To wyjątkowe miasto wbrew powszechnym przekonaniom nie jest pokryty farbą o jednakowej tonacji. Tak naprawdę miasto wygląda poniekąd jak paleta barw skupiająca się wyłącznie na kolorze niebieskim i jemu podobnych. Mamy wobec tego delikatne błękity oraz nieco ciemniejsze granaty i lazury.
Jak powstało miasto?
Uważa się i wiele historycznych relacji potwierdza to przekonanie, że miasto Szafszawan powstało w drugiej połowie XV wieku, a dokładnie w 1471 roku. Mówi się, że powstało na wyraźny rozkaz Mulaja Ali Ben Raszida, który właśnie w tym miejscu postanowił stworzyć coś na kształt wojskowej bazy, w której planowano ataki na mieszkańców Europy. Już w tamtych latach miasto zamieszkane było wyłącznie przez społeczność muzułmańską oraz żydowską. Przez wiele lat chrześcijanie byli w tym miejscu niemile widziani, a istnieją również przesłanki pozwalające myśleć, że mieli kategoryczny zakaz wstępu do Szafszawanu. Obecnie, miejsce z otwartymi ramionami wita turystów bez względu na wiarę. Warto się tutaj wybrać na spacer zarówno w ciągu dnia, jak i po zmroku.
Najnowsze komentarze