Najrzadsze i najcenniejsze samochody na świecie: unikalne modele, których historia jest niezwykła

Najrzadsze i najcenniejsze samochody na świecie: unikalne modele, których historia jest niezwykła

Osobliwe samochody to prawdziwe skarby dla miłośników motoryzacji. Nie tylko stanowią unikatowe zabytki, ale także wzbudzają podziw swoją stylistyką i osiągami. Przyjrzyjmy się najrzadszym i najcenniejszym modelom samochodów na świecie oraz ich niezwykłej historii.

1. Bugatti Type 41 Royale (1931)

Jeden z najczęściej wymienianych modeli, który wciąż wzbudza podziw swoją elegancją i wyjątkowym wykonaniem. Wyprodukowany w latach 1931-1933, powstał jedynie w 6 egzemplarzach, z czego 3 z nich zostały sprzedane przedsiębiorcom jako luksusowe nadwozia. Pozostałe 3 wciąż wystawiane są w muzeach motoryzacyjnych na całym świecie.

1. Ferrari 290 MM (1956)

To koniec lat 50-tych był najlepszym okresem dla włoskiej marki Ferrari. 290 MM to jeden z najsłynniejszych modeli, wyprodukowany w 1956 roku. Dwa z trzech wyprodukowanych egzemplarzy wygrały Mille Miglia, jedno z najbardziej prestiżowych wyścigów długodystansowych na świecie. Na rynku motoryzacyjnym, 290 MM sprzedawany jest za kwotę kilkudziesięciu milionów dolarów.

1. Rolls Royce 15 hp (1904)

Carlo Kells prowadzący pracownię karosserie dla samochodów Twina Camber jest dumny z tego, że w latach stu do dwudziestych właśnie ich produkty robiły wrażenie. W 1904 roku marka Rolls Royce wyprodukowała Henrym Royce’m model 15 hp, ale na rynku zdobył on sławę dzięki zaprojektowanej specjalnie dla królowej Anglii Victori. Ten unikalny projekt zachował się tylko w jednym egzemplarzu.

1. Mercedes-Benz 680S Torpedo Roadster (1928)

Ten elegancki samochód powstał w oparciu o model S-Type, ale jego nadwozie specjalnie zaprojektowała amerykańska firma Carrosserie J.S. Thomson. Został stworzony na specjalne zamówienie bogatego finansisty z Nowego Jorku. Jego cechy wyróżniające to perforowane bardziej niż na innych pojazdach, bardzo mocne przyspieszenie, długa i wykwintna maska i zupełnie inna forma wejścia i wyjścia z auta niż w przypadku zwykłych samochodów.

1. Porsche 917K (1970)

Ten złożony i kosztowny projekt Porsche wygrał w 1970 roku wyścig 24 godziny Le Mans. Wyprodukowano zaledwie 12 egzemplarzy, dzięki czemu do dziś stanowi niezwykłe zjawisko. W 2017 jeden z oryginalnych modeli sprzedano za 14 milionów dolarów. Porsche 917K to na pewno jeden z najbardziej reprezentatywnych modeli dla sportów samochodowych.

Unikalne samochody są zwykle połączone z określonymi okresami lub wyjątkowymi, ponadprzeciętnymi ludźmi. ich ceny często przewyższają wartość domów i wskazują na wyjątkową historię motoryzacji. Każdy miłośnik motoryzacji marzy o posiadaniu takiego cudeńka, ale niestety, jest to możliwe tylko dla garstki najbogatszych ludzi.

Author: pokrowce-milex.pl