Największe gatunki kota.

Przodkiem kota domowego jest kot nubijski, podgatunek żbika. Współcześni koci domownicy w dużym stopniu się od niego różnią, między innymi mniejszym rozmiarem. Jednak niektóre gatunki kotów domowych wyróżniają się pod tym względem, zaskakując swoimi wymiarami. Ogromne sierściuchy zachwycają nawet tych, którzy na co dzień za kotami nie przepadają, ich gabaryty są bowiem naprawdę imponujące (najdłuższy kot z gatunku maine coon mierzył sobie całe 123 cm). Nierzadko zdarzają się nawet większe osobniki. Najwięksi przedstawiciele kocich olbrzymów ważą nawet ponad 10 kilogramów, a ich długość przekracza granicę 1 metra. Rekordowo ciężki kot domowy ważył ponad 20 kilogramów. Szokuje to, gdy zaznaczy się, że waga przeciętnego kota domowego waha się od 2,5 do 7 kg.

Największe koty świata – maine coon

Choć koty z reguły nie należą do dużych zwierząt, są gatunki, których rozmiar naprawdę robi wrażenie. Na świecie istnieje wiele tych futrzaków, które swoimi ogólnymi gabarytami znacznie odbiegają od statystycznego typowego reprezentanta tego gatunku. Z dużymi kotami kojarzą nam się przede wszystkim dzikie odmiany, takie jak lew i tygrys, jednak są także koty domowe, które można uznać za wręcz ogromne.

Największy kot, którego naturalnym środowiskiem jest domowy salon, jest przedstawiciel rasy maine coon. Tym, co szczególnie ważne w jego przypadku, jest fakt, że w przeciwieństwie do innych wielkich domowych kotów, jego hodowla nie polegała na łączeniu jego genów z genami większych, dzikich kotów. To do tego gatunku należy rekord rozmiaru kota domowego. Szczególną uwagę, oprócz rozmiaru, przykuwa ich futro. Jest niezwykle gęste i zmienia swoją grubość w zależności od pory roku.

Jest to kot niezwykle inteligentny. Tym także wyróżnia się na tle innych kotów. Właściciele przedstawicieli tej rasy niezwykle cenią sobie ich usposobienie. Jest to obecnie trzecia najpopularniejsza rasa kota na świecie obok kota perskiego i egzotycznego. Wielkie koty są z reguły wspaniałym towarzyszem człowieka, czemu odpowiada ich rosnąca popularność wśród wielbicieli kotów..

 

Author: pokrowce-milex.pl